UA-54830864-1

Ana Sayfa  |  Biz Kimiz  |  Reklam  |  Yayın Akışı  |  Üye Giriş / Kayıt  |  İletişim  

Ana Sayfa  /  GÜNCEL HABER  /  ESDER ŞUBELERİ AHİLİK HAFTASINA HAZIRLANIYOR
  • Facebook da Paylaş
ESDER ŞUBELERİ AHİLİK HAFTASINA HAZIRLANIYOR
  • 19-09-2014
  • 0 yorum
  • 1392 okunma
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği her sene coşkuyla kutladığı Ahilik Haftası’nı, bu yıl da yurt genelindeki şubelerinde yapacağı etkinliklerle idrak etmeye hazırlanıyor. Genel Başkan Mahmut Çelikus konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bu yıl 22-28 Eylül tarihleri arasında Genel Merkez Ankara ve yurt genelinde 14 şubemizde Kuveyt Türk bankasının katkılarıyla esnafımız ve halkımızla beraber kutlamaya hazırız” dedi.

Genel Başkan Çelikus, Ahiliğin, zenginle fakiri, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, halk ile devlet arasında iyi ve sağlam ilişkiler kurarak “sosyal adaleti” gerçekleştirmek olduğunu belirterek “Bu amacına, sağlam bir teşkilatlanma modeli ve köklü bir eğitim sistemi aracılığıyla ulaşmaya çalışmıştır. Ayrıca yerleşik hayata geçiş esnasında birbirleriyle çatışma içerisinde olan grupları uzlaştırmak, zayıflayan boy ve aşiret bağlarının yerine, yerleşik hayat şekline uygun koruyucu değerler koymak, toplumun huzurunu temin etmek de en büyük uğraşı idi. Ahilik, toplumun bütün varlıklarına üç-beş kişinin hakim olmasına müsaade eden bir teskilatlanmanın adı değil, toplumun orta kesiminin kalkınmasına yardımcı olan bir örgütlenmenin adıdır” şeklinde konuştu.

 

AHİLİĞİN TEMELİ SEVGİ, KARDEŞLİK VE ÜRETİMDİR

 

Çelikus, “Ahilik, sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulmasını öngören, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimizdir. Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerimizde de, Ahilik felsefesinin ve Ahi Evran kurallarının topluma tanıtılması hedeflenmektedir. Ahilik Felsefesi, çalışma hayatında ve sosyal yaşamda dürüstlüğü, iyi ahlakı, bilimi ve eğitimi esas alan öğretileri içermektedir” dedi.

 

AHİLİK ESNAFIN ÖNSÖZÜDÜR


Ahlakı, doğruluğu temel alan Ahi kurallarının, bugünkü pek çok kurumun temelini de oluşturduğunu söyleyen Çelikus, "Ahi felsefesi ile bugünkü Sosyal Güvenlik Kurumu, kooperatifler, tüketici mahkemeleri gibi pek çok toplumsal kurum aynı hedefleri paylaşmaktadır. Ahilik kaliteli üretmek, doğru tartmak, tüketiciye saygı demektir. Ahilik, dayanışma, siftah yaptıktan sonra müşterisini komşusuna yönlendirmek demektir. Ahilik, yardımlaşma, orta sandıkları marifetiyle ihtiyaç sahiplerine destek olmak demektir. Hülasa Ahilik, içinde bulunduğumuz çağın şartlarında unuttuğumuz, ama sıkı sıkıya sarılmamız gereken değerleri bize hatırlatan bir esnaf geleneğimizdir.’ şeklinde konuştu.

 

22-28 Eylül tarihleri arasında yurt genelinde yapacağımız “Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı kutlamaları” programı aşağıdaki gibidir:


Program:

14:00 Mehteran Ekibinin gösterisi

14:20 Açılış

14:25 ESDER Genel Başkanı Sn.Mahmut ÇELİKUS’un açılış konuşması

14:40 KOSGEB Başkanı Sn. Mustafa KAPLAN’ın konuşması

14:50 Kuveyt Türk Ankara Bölge Md. Sn. Mustafa UZUN’un konuşması

15:00 ESDER ŞED kuşatma ekibinin gösterisi

15:10 Bacıyan-ı Rum nasihatinin okunması

15:30 Hayati İNANÇ “Ahi Şiirleri” dinletisi

15:40 Gümrük ve Ticaret Bakanı Sn. Nurettin CANİKLİ*

15:55 Kapanış

16:00 İkramlar

Kavurma, pilav, ayran, tatlı, mevlid şekeri, Ahilik ilkeleri posteri

 

*Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sn. Nurettin CANİKLİ’nin teşrifleri halinde

 

Tarih: 26.09.2014 Cuma

Yer: Atatürk Heykeli Meydanı- ULUS

 

Ahilik kutlaması yapılacak şubelerimiz

Trabzon Şubemiz 25 Eylül

Mersin Şubemiz 26 Eylül

Kütahya Şubemiz 26 Eylül

İzmir Şubemiz 26 Eylül

Şanlıurfa Şubemiz 26 Eylül

Hatay Şubemiz 26 Eylül

Elazığ Şubemiz 26 Eylül

Düzce Şubemiz 27 Eylül

Sivas Şubemiz 27 Eylül

Kayseri Şubemiz 27 Eylül

Çorum Şubemiz 28 Eylül

Erzurum Şubemiz 28 Eylül

Samsun Şubemiz 28 Eylül

Etiketler : esder - ahilik - kutlama - haber - -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Başlıklar
MAKALELER YAZARLAR
HAVA DURUMU


ISTANBUL

UA-54830864-1